Jakie rośliny do samodzielnych bukietów z suszonych kwiatów?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

bukiety z suszonych kwiatówW każdym domu znajdzie się wiele zakamarków, stolików kawowych, pustych półek, czy innych niewykorzystanych powierzchni. Dobrym pomysłem na urozmaicenie wnętrza będzie ożywienie tych właśnie przestrzeni dzięki ciekawym kompozycjom z suchych kwiatów. Zalet tego typu ozdoby można znaleźć wiele. Przede wszystkim suche rośliny nie potrzebują stałej pielęgnacji. Nie zaszkodzi im ani niedostatek wody, ani brak światła, a raz postawione w określonym miejscu nigdy nie więdną. Dlatego można umieścić je dosłownie wszędzie i w czasie zimy będą nie tylko ozdobą, ale piękną pamiątką przypominającą o bogactwie lata. Jak zrobić bukiet z suszonych kwiatów?
Podobnie, jak w przypadku kompozycji ze świeżych kwiatów, z suchych roślin można stworzyć kompozycje różnorodne kolorystycznie i wpisujące się w stylistykę każdego wnętrza.
Należy po pierwsze wybrać najbardziej odpowiedni kosz lub wazon dla naszego bukietu. Wachlarz możliwości jest szeroki – od białych, wiklinowych koszyków, przez szklane naczynia, czy wazony, do ceramicznych naczyń i donic. Wszystko zależne jest od naszego gustu i wnętrza.
Każdą kompozycję najlepiej umieszczać na stabilnej piance syntetycznej, dopasowując ją do wnętrza kosza. Aby zatuszować jej widoczność i stworzyć tym samym atrakcyjną podstawę naszej ozdoby, na początku piankę okryć możemy suchym mchem, przypinanym do pianki za pomocą kawałków druta, zginanych jak szpilki do włosów. Planowanie kompozycji z suszonych kwiatów rozpoczynamy od roślin najdłuższych, którymi wyznaczamy kształt bukietu. W narożnikach świetnie sprawdzają się kompozycje trójkątne. Na przestrzeniach otwartych lepsze będą bukiety półkoliste.
Wnętrze bukietu zależy już od posiadanego materiału kwiatowego. Chcąc dopasować naszą ozdobę kolorystycznie do mieszkania warto znać rodzaje roślin o odpowiednich odcieniach. I tak do kwiatów suchych w bielach i żółciach zaliczamy: złocień, zatrwian wrębny, kocankę ogrodową, gipsówkę, rumian żółty, złocień. Odcienie różu i czerwieni uzyskamy dzięki wykorzystaniu róży, miechunki rozdętej, czosnku, czerwonych odmian kocanki, czy ostróżki polnej. Zimne barwy fioletu i odcieni niebieskiego posiadają takie kwiaty jak: lawenda. Mikołajek nadmorski, hortensja ogrodowa, ostróżka wyniosła. Tło zapełnić możemy przez suche liście zbóż, traw, pałkę wodną, suszone torebki nasion, np. maku, czarnuszki.
Suszenie kwiatów nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zazwyczaj wystarczy je po prostu zebrać w odpowiednim czasie, czyli podczas suchej pogody i powiesić do suszenia. Zapamiętać trzeba przy tym, że suszenie kwiatów na słońcu może pozbawić je koloru.

Udostępnij na:
0
0