Ekologiczne piece węglowe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nowoczesne piece węglowe Ekologia i ekonomia, to dwa podstawowe kryteria, które determinują wybór rodzaju ogrzewania. Cena paliwa, jego dostępność, efektywność i łatwość spalania, niezawodność, a także czystość, na to wszystko zwracają uwagę właściciele gospodarstw domowych, którzy budują lub remontują dom.

Jeszcze kilka lat temu, w domach jednorodzinnych, podobnie jak w blokach mieszkalnych, dominowało ogrzewanie gazem ziemnym. Wtedy było to stosunkowo tanie źródło ciepła, dodatkowo, ogrzewanie nie wiązało się praktycznie z żadnym wysiłkiem, wystarczyło tylko ustawić piec na odpowiednią temperaturę i od czasu do czasu sprawdzić, czy płomień nadal się pali. Gaz był także nie sprawiał praktycznie żadnych problemów w użytkowaniu i zachowaniu czystości, a także transporcie i przechowywaniu. Nie trzeba było go dostarczać na własna rękę do domu, przechowywać przez większość zimy, a także szukać sposobów na pozbycie się popiołu lub sprzątać pył z kotłowni po każdym sezonie grzewczym.

Jednak stale rosnące ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej, którą także ogrzewano domy, sprawiły, że coraz więcej użytkowników wycofuje się z takiego sposobu ogrzewania domu. Do łask powracają różne rodzaje węgla. Jednak poza rodzaje paliwa do ogrzewania, cały proces niewiele ma wspólnego z tym, z czym zazwyczaj kojarzy nam się palenie węglem, czyli dymem, sadzą, popiołem, ciągłym dorzucaniem do pieca i bałaganem. Dzięki nowoczesnym, ekologicznym piecom, palenie węglem staje się przyjemnością i rzeczą dziecinnie prostą. Dzięki technologii, palenie węglem brunatnym, czy też ekologicznym węglem z biomasy, pelletem lub drewnem opałowym, staje się tak samo ekologiczne i czyste. A niskie ceny paliw ekologicznych i różnych rodzajów węgla zachęcają do ekologicznego ogrzewanie.

Nowoczesne piece węglowe przywodzą na myśl sprzęty w najdroższych laboratoriach. Nie ma tu miejsca na popiół, brud, czy czarny dym. Ekologiczne piece węglowe dostosowane są do spalania różnego rodzaju węgla. Począwszy od tradycyjnego węgla brunatnego i kamiennego, różnych rodzajów: węgla orzecha, kostki, czy miału węglowego, poprzez piece do spalanie koksu opałowego, aż po te przystosowane do spalania ekogroszku czy też innych ekologicznych paliw pochodzenia naturalnego. Paliwa te różnią się między sobą także wartością opałową i zawartością siarki.

Piece węglowe podzielić możemy na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowią piece z dolnym spalaniem, drugie z górnym spalaniem. Coraz mniej popularną jest pierwsza grupa pieców, gdyż są one mniej efektywne.

Grzewcze urządzenia węglowe, które wyposażone są w nowszą technologię spalania górnego, łączą w sobie kilka urządzeń. Wyposażone są w regulator temperatury, termostat, podajnik, dzięki czemu palenie w piecu staje się wygodniejsze.

Najbardziej ekologiczne są natomiast kotły z palnikiem retorowym, w których paliwo spala się do góry do doły, a węgiel jest automatycznie dozowany, podsuwany od dołu za pomocą odpowiednich urządzeń. Wygoda jednak kosztuje. Stąd też piece z podajnikami należą do tych najdroższych, jednak jest to inwestycja na lata, która się naprawdę opłaca.

Udostępnij na:
0
0



Dodaj komentarz