Księga wieczysta dla kilku nieruchomości

[Głosów:0    Średnia:0/5]

łączenie-kilku-nieruchomościMówią, że od przybytku głowa nie boli. Czy jednak powiedzenie to sprawdza się w przypadku, gdy posiadasz kilka nieruchomości? Już w przypadku samych ksiąg wieczystych zaczynamy obawiać się biurokracji. Ale czy wiesz, że w przypadku sąsiadujących ze sobą działek czy nieruchomości możemy wnosić o ustanowienie jednej księgi wieczystej? Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego.

Najpierw jednak upewnij się, czy nieruchomości, dla których chcesz założyć jedną księgę wieczystą stanowią całość gospodarczą, czy nie są od siebie oddalone o wiele kilometrów albo czy nieruchomości graniczą ze sobą, przez wspólną miedzę.  W dodatku, jeśli nieruchomości, które chcesz połączyć mają pewne obciążenia, należy upewnić się, że wierzyciele uzgodnią między sobą pierwszeństwo praw do nieruchomości. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim kredytów hipotecznych.

 

W nawiązaniu do powyższego, warto tez wiedzieć, w jakich sytuacjach nie możemy założyć jednej księgi wieczystej dla kilku nieruchomości. Nie może być o tym mowy szczególnie wtedy gdy prawo do nieruchomości przysługuje różnym właścicielom albo wieczystym użytkownikom. Nie da się tego zrobić również wtedy, gdy grunty lub budynki stanowią odrębną współwłasność. Niemożliwe jest także połączenie kilku nieruchomości w przypadku gdy prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wygasa w różnych terminach lub gdy prawo użytkowania wieczystego jednej nieruchomości należy do Skarbu Państwa a drugiej np. jednostkom samorządu terytorialnego.

Należy powiedzieć o niezwykłych zaletach łączenia nieruchomości w jednej księdze wieczystej. Przede wszystkim upraszcza prościej jest nimi zarządzać. Zmniejsza się ilość kwestii formalnych. Łączenie nieruchomości zwiększa ich wartość a co za tym idzie, wzrastają możliwości zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Podobnie jest z ustanawianiem hipoteki. Ciąży ona na jednej nieruchomości, w związku z czym zmniejszają się jej koszty.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ także ewentualne przeciw. Ustanowione hipoteki obciążają wszystkie nieruchomości jako całość. Występują problemy przy sprzedaży części nieruchomości w przypadku obciążenia hipoteką. Będziesz mieć trudności z ustanawianiem kolejnej hipoteki, gdyż zwiększa się możliwość niewypłacalności dłużnika. Obciążenie nieruchomości nie wpływa jednak na dotychczasowy zakres jej użytkowania.

Czy już wiesz co zrobisz? Na wszelkie pytania odpowiedzą pracownicy sądu lub sprawdzona kancelaria notarialna.

Udostępnij na:
0
0