Jak wypełnić formularz księgi wieczystej nieruchomości?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

dokumenty do dzialkiJednym z warunków założenia księgi wieczystej jest wypełnienie wniosku o jej założenie (KW-ZAL). Trzeba powiedzieć o tym, iż wszelkiego rodzaju wnioski są dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl, dlatego nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z ich odnalezieniem. Oczywiście, w sieci nie brakuje też wzorcowych formularzy, w których krok po kroku pokazane jest, jak należy je wypełnić.

Na początku musimy zaznaczyć to, iż formularz musi być wypełniony w języku polskim. Ponadto, wymagane jest pismo drukowane. Jednakże nie musi być ono odręczne, gdyż wniosek możemy także uzupełnić na maszynie do pisania lub komputerze. Ale bez względu na to, jaką formę uzupełnienia dokumentu wybierzemy, zawsze musi być on podpisany własnoręcznie. Poza tym, bardzo ważne jest to, by w formularzu nie było żadnych poprawek czy skreśleń, nie można także używać korektora, gdyż wtedy zostanie odrzucony. Oprócz tego, pamiętamy o tym, by wypełnić tylko jasne pola, zaś ciemne pominąć. Jeżeli w jakiejś rubryce nie wpisujemy danych, np. nazwy ulicy, należy ją przekreślić.

JAKIE INFORMACJE MUSIMY UMIEŚCIĆ WE WNIOSKU?

Warto podkreślić to, iż na pierwszej stronie wniosku musimy podać oznaczenie sądu rejonowego (gdzie się znajduje) oraz wskazać wydział ksiąg wieczystych, a także zaznaczyć krzyżykiem dla kogo ma być założona księga wieczysta. Poza tym, musimy wypełnić pola dotyczące położenia nieruchomości (województwo, powiat, miejscowość, gmina, dzielnica) oraz uzupełnić rubryki dotyczące oznaczenia i obszaru nieruchomości. Na dalszych stronach formularza powinniśmy umieścić wartość i treść żądania. Nie możemy też zabraknąć w nim danych wnioskodawcy oraz adresu, na który ma być przesłane zawiadomienie o założeniu księgi wieczystej.

Należy powiedzieć o tym, iż formularz o założenie księgi wieczystej jest bardzo przejrzysty, w związku z czym jego wypełnienie nie powinno nam sprawić większych kłopotów. Ponadto, zawsze możemy się udać do sądu rejonowego, gdzie odpowiedni pracownicy zweryfikują nasz wniosek i w razie potrzeby poproszą nas o naniesienie w nim poprawek. Poza tym, możemy też posłużyć się elektronicznym wzorem formularzem, gdzie wszelkie pomyłki wyświetlają się na czerwono wraz z sugestią dotyczącą rodzaju popełnionego błędu.

Dlatego nie powinniśmy się obawiać formularza księgi wieczystej, ponieważ wbrew pozorem jego wypełnienie wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Prawdę mówiąc, wystarczy go uważnie przeczytać, by wszystkie rubryki wypełnić prawidłowo.

Udostępnij na:
1
0



Dodaj komentarz