Wystrój wnętrz w stylu lat 20

[Głosów:0    Średnia:0/5]

wnetrze art decoNie od dziś wiadomo, że dom czy też mieszkanie urządzone konsekwentnie w jednym stylu potrafi zachwycać. Podobnie jest ze stylem Art Déco, który ponadto wprowadza do pomieszczenia wyjątkową atmosferę. Wszystko to oczywiście głównie za sprawą stylowych mebli z lat dwudziestych oraz trzydziestych minionego stulecia. Obecnie coraz chętniej urządza się pomieszczenia właśnie w stylu Art Déco.

Jak zatem powinno wyglądać wnętrze Art Déco?
Przede wszystkim należy wspomnieć, iż styl Art Déco pojawił się w Polsce w czasach międzywojennych, a zatem był to okres szczególny. Styl ten określić można jako nawiązanie do dawno minionych epok, ale jednocześnie dążenie do nowoczesności. Trzeba dodać, że Art Déco jest stylem dekoracyjnym. Aranżując w ten sposób wnętrza należy postawić na zdobienia kwiatowe i oczywiście geometryczne kształty. Ważną rolę odgrywają meble, które najlepiej aby pochodziły właśnie z lat dwudziestych oraz trzydziestych XX wieku. Istnieje oczywiście możliwość zakupienia mebli, które są na takie właśnie stylizowane.

Oryginalne meble retro z minionej epoki znaleźć można na targach staroci, często jednak przedmioty te mogą wymagać renowacji, która przywróci ich dawną świetność.
Wracając jednak do stylu Art Déco, trzeba zaznaczyć, że łączy on walory estetyczne z funkcjonalnością. Niejedną osobę zachwycę masywne szafy, które świetnie wkomponują się w sypialnię, a także biurka o opływowych kształtach. Po dzień dzisiejszy są one wyznacznikiem elegancji i dobrego smaku. W salonie przytulne kanapy o wyrazistych kształtach sprzyjają relaksowaniu się po ciężkim dniu. Jeśli natomiast chodzi o ozdoby, to wybierać należy piękne lusterka, gustowne świeczniki lub też nietuzinkowe karafki.
Należy jednak zadać sobie pytanie, jak nieco uwspółcześnić styl Art Déco? W przemyślany sposób można łączyć elementy w minionej epoki z tym nowoczesnymi. Wszystko powinno ze sobą współgrać i tworzyć kompozycyjną całość, nie można zatem wybierać przypadkowych dodatków. Nieodpowiednio dobrane mogą bowiem „zburzyć” harmonię wnętrza.
Pozostaje jeszcze kwestia barw. W przypadku aranżacji Art Déco powinno się wybierać barwy ciepłe, ale intensywne. Należy jednak wszystko dobierać ostrożnie, aby nie przesadzić. Podobnie jak z wspomnianymi już dodatkami należy zachować pewien umiar. Urządzając swoje wymarzone mieszkanie w stylu Art Déco warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz bądź wspierać się gotowymi aranżacjami. Znaleźć je można w czasopismach branżowych. Oczywiście nie trzeba takich stylizacji kopiować, jednakże mogą one nas zainspirować do stworzenia unikatowego wnętrza.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz