Zamontowanie drzwi oraz ościeżnicy często przerasta możliwości przeciętnego klienta. Dlatego tez decyduje się on na wynajęcie mniej lub bardziej profesjonalnej ekipy monterskiej, która zrobi to za niego oczywiście za odpowiednią opłatą. Efekty ich prac wypadają jednak bardzo różnie. Na szczęście jednak większość firm dysponuje wykwalifikowaną w tej dziedzinie kadrą,
dzięki czemu mamy pewność, że nasze drzwi (drzwi zewnętrzne jak i wewnętrzne np. drzwi pokojowe) zostały zamontowane w sposób prawidłowy i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu na skutek niewłaściwego ich założenia.
SAMODZIELNY MONTAŻ DRZWI – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Ościeżnice należy montować tylko w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w tym kierunku w pierwszej kolejności należy przygotować otwór drzwiowy. Luźne kawałki muru trzeba usunąć, większe ubytki uzupełnić zaprawa murarską, a drobniejsze wypełnić pianką montażową. Wyrównaną powierzchnię takiej ściany należy pozostawić aż do całkowitego jej wyschnięcia. Narzędzia, które będą niezbędne przy takim montażu to przede wszystkim: poziomica, przymiar kątowy, wiertarka udarowa, wiertło widiowe, młotek, wkrętak krzyżowy, drewniane kliny, niskoprężna pianka montażowa, taśma zabezpieczająca, silikon do mocowania listew maskujących oraz piłka do przycinania drewna.
MONTOWANIE DRZWI KROK 1 – ZAWIASY
Po zgromadzeniu narzędzi możemy przystąpić do wykonania prac. Na początku należy prawidłowo zamontować zawiasy na belce bocznej drzwi. W wyfrezowany otwór wkładamy jarzmo zawiasu, a w wywiercone w belce otwory wsuwamy zawias, zabezpieczając go poprzez przykręcenie kluczykiem imbusowym śruby dociskającej jarzmo zawiasu. Następnie zakładamy główne belki ościeżnicy górnej oraz bocznych, zachowując między nimi kąty proste. W tym przypadku narzędziem niezbędnym jest przymiar kątowy. Następnie należy zamocować montażową listę progową. Rozstaw belek bocznych przy listwie progowej musi być identyczny z rozstawem bezpośrednio pod belką główną.
MONTOWANIE DRZWI KROK 2 – POZIOMY I PIONY BELEK
Kolejnym etapem jest ustawienie poziomu belki górnej i pionów belek bocznych. Uchwyt montażowy zabezpieczy ościeżnicę przed wypadnięciem. Górne narożniki należy zablokować drewnianymi klinami. Później wywiercamy otwory pod kołki rozporowe w murze, a po wyschnięciu pianki montażowej dokręcamy śruby do oporu. Po tej czynności możemy już przystąpić do założenia skrzydła drzwiowego na ościeżnicy. Po jego ściągnięciu zalecane jest dokonanie korekt wykończeniowych za pomocą czterech rozpórek. Całość należy uszczelnić niskoprężną pianką montażową. Po jej całkowitym wyschnięciu można usunąć kliny, rozpórki, montażową listę progową oraz zdjąć taśmę zabezpieczającą przed zabrudzeniem ościeżnicy. Nadmiar pianki usuwamy za pomocą nożyka, nadając całości estetycznego wyglądu. Za pomocą silikonu przyklejamy listwy przymykowe.
MONTOWANIE DRZWI KROK 3 – ZAKŁADANIE SKRZYDŁA DRZWIOWEGO
Po wkręceniu zawiasów w ościeżnicę po upływie czterech dni możemy zamontować na nich skrzydło drzwiowe. Złapanie właściwego poziomu ościeżnicy umożliwi sprawne działanie drzwi. Nie należy również zbyt obficie wypełniać szczeliny pianką, ponieważ może to doprowadzić do wygięcia słupów ościeżnicy.
MONTOWANIE DRZWI – NIE RÓB TEGO!
Niedopuszczalne jest wmurowanie ościeżnicy w ścianę, jak również mocowanie bez kołków jedynie przy użyciu pianki monterskiej. Elementy powinny być składane na czystym i suchym podłożu. Można tutaj zastosować karton lub fragment wykładziny. Jeżeli będziemy stosować się do wszystkich najważniejszych zasad przy montażu sprawi to, ze ościeżnica będzie solidna i trwała.