Zakładamy ogród na parapecie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ogrod-na-parapecieWielu osobom ogród kojarzy się przede wszystkim z przestrzenią znajdującą się wokół domu. Jak się jednak okazuje, piękny i zielony ogródek można założyć również na okiennym parapecie. Ciekawym pomysłem może być także stworzenie zielnika na balkonie w mieście, zwłaszcza jeśli w kuchni często używamy różnego rodzaju ziół. Na początek jednak można pokusić się o zaaranżowanie niewielkiego ogródka na parapecie.

Aby uprawiać kwiaty, rośliny zimozielone czy zioła wcale nie musimy być posiadaczami ogrodu. Taki ogródek warto założyć na parapecie, natomiast w momencie, gdy się ociepli, będzie można go bez problemu przenieść na balkon lub taras.

Oto wskazówki, które pomogą nam krok po kroku założyć ogród na parapecie:

1. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad doborem roślin. Na parapecie można uprawiać właściwie wszystkie młode oraz niskie rośliny. Mogą to być na przykład: pokrzywka, bluszcz, kroton, draceny, a także miniaturowe róże, azalie, niecierpki lub karłowate gatunki drzewek zimozielonych (mirt, trzmielina).
2. Jeśli chcemy osiągnąć wrażenie bujności i gęstości roślin, wówczas w jednym naczyniu można posadzić kilka gatunków roślin (najlepiej jednak wybierać takie rośliny, które będą mieć zbliżone upodobania pod względem stanowiska, warunków wodnych oraz temperatury wzrostu).
3. Ziemia pod uprawę roślin powinna być lekko wilgotna (dobrze sprawdzą się mieszanki na przykład z torfem, gdyż podłoże powinno być przepuszczalne i niezbyt zbite). Pamiętajmy również o wyborze właściwego miejsca na założenie ogrodu – najlepiej sprawdzi się parapet południowy (na północnym parapecie rośliny mogą mieć po prostu za mało słońca).
4. Nasiona roślin wysiewamy do doniczek (mogą być gliniane lub terakotowe). By zapewnić roślinom właściwy wzrost, należy wykonać odpowiedni drenaż (mogą go stanowić dziurki w doniczce, ale można też przygotować go z kamyków). Dzięki temu rośliny będą miały zapewniony swobodny odpływ wody.
5. Na parapecie okiennym dobrze czują się nie tylko kwiaty i rośliny zimozielone, ale także zioła. Dlatego w doniczkach możemy hodować: koperek, pietruszkę, tymianek, bazylię, cząber, szałwię, majeranek, rozmaryn, miętę oraz melisę.

Ogród na parapecie jest łatwy do stworzenia, jednak musimy pamiętać o doborze odpowiednich roślin. Nie każda roślina, która rośnie w ogrodzie będzie nadawała się do hodowli w warunkach domowych. Dlatego zanim sięgniemy po konkretny gatunek kwiatów czy jakichkolwiek innych roślin, starajmy się najpierw poznać ich upodobania, a więc warunki wodne, rodzaj podłoża, a także to, w jakim miejscu najlepiej się czują: nasłonecznionym czy zacienionym.

Udostępnij na:
0
0