Wydzielenie mieszkania w kamienicy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

mieszkanie-w-kamienicyNa rynku klientom oferowanych jest obecnie bardzo wiele różnego rodzaju nieruchomości. Są to nie tylko niedrogie lokale na rynku pierwotnym, ale także mieszkania komunalne, spółdzielcze czy nawet wystawiane na sprzedaż przez komorników. Jeśli poszukujemy sposobu na kupno nieruchomości po obniżonej cenie, wówczas być może zainteresuje nas możliwość nabycia wydzielonego mieszkania w kamienicy.

Kamienicaw takim przypadku jest nieruchomością macierzystą i można w niej wydzielić tak zwaną nieruchomość lokalową. Taką możliwość daje nam przede wszystkim kodeks cywilny oraz ustawa o własności.
Wydzielenie mieszkania w kamienicy nie jest łatwą czynnością, ale na szczęście możliwą. Najczęściej takie działanie jest przeprowadzane w celu ustanowienia odrębnej własności danego mieszkania. Oczywiście trzeba pamiętać, że wydzielany lokal musi spełniać wszystkie zasady dotyczące samodzielności (powinny one zostać potwierdzone przez należyty organ administracyjny). Takie mieszkanie musi więc być wydzielone trwałymi ścianami, powinno składać się z izby lub zespołu izb oraz spełniać wymogi pomieszczeń odnoszące się do przebywania w nich ludzi na stałe.

W praktyce oznacza to, że takie lokale muszą spełniać wszelkie wymagania stawiane tradycyjnym mieszkaniom. Wydzielenie mieszkania w kamienicy jest możliwe na podstawie ustanowienia odrębności lokalu. Taka odrębność może zostać dokonana dla wszystkich pomieszczeń w jednej nieruchomości macierzystej (za sprawą jednej czynności prawnej) bądź może zostać udzielona jedynie określonemu lokalowi (i sukcesywnie następnie kolejnym pomieszczeniom). Jeśli chcemy stać się posiadaczem mieszkania wydzielonego w kamienicy (czy też w każdej innej nieruchomości macierzystej), wówczas szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zaświadczenie o samodzielności lokalu. Jest to bardzo ważny dokument, który stanowi potwierdzenie, że dane pomieszczenie spełnia wszystkie wymogi odnoszące się do jego samodzielności. Takie zaświadczenie jest wydawane przez stosowny urząd i jest w nim wyraźnie określone, że wydzielone mieszkanie stanowi samodzielny lokal, który może być przejęty na cele mieszkaniowe lub inne (usługowe, handlowe).

Czynność w postaci wydzielenia nieruchomości lokalowej z kamienicy na ogół jest dokonywana przez dewelopera lub przez spółdzielnię mieszkaniową. Po określeniu samodzielności takiego lokalu możliwe jest wydanie zaświadczenia, na mocy którego wydzielone mieszkanie od określonej pory można zacząć traktować jako zupełnie odrębną nieruchomość.

Udostępnij na:
0
0