Jak zrobić donicę na kwiaty?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

donica na kwiaty

Nie ulega wątpliwości, iż kwiaty stanowią piękną ozdobę domu. Oczywiście, mówimy tu nie tylko o ciętych margaretkach czy tulipanach, ale i o roślinach doniczkowych. Należy zaznaczyć, że donice, w których sadzone są przykładowo słoneczniki, róże czy pelargonie mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać oryginalne kształty oraz zdobienia. Warto dodać, że chociaż w sklepach ogrodniczych nie brakuje fantastycznych donic, to o wiele lepiej jest je wykonać samodzielnie, co nie jest trudnym zadaniem. Otóż, możemy je stworzyć z drewna i w tym celu będą potrzebne dam deseczki niewielkich rozmiarów, śruby i wiertarka, a także lakier do pomalowania całości. Ponadto, możemy też odnowić stare ceramiczne donice za pomocą kolorowych farb. Mile widziane są też wzory występujące w postaci kwiatów, pasków, kropek czy liści.

Pomysł na praktyczną donicę z drewna

  • Najpierw przygotowujemy drewno podatne obróbce o wymiarach 5x 5cm i o długościach: 9x100cm, 7x60cm, 23x40cm, 1x45cm oraz płyty drewniane o wymiarach 345x15x1cm.
  • Następnie w odpowiednio pociętych kawałkach drewna robimy otwór, mniej więcej w odległości 2,5 cm od końca.
  • W dalszym etapie tworzymy ramę. W tym celu dwa patyki o długości 100cm, dwa o długości 60cm oraz dwa o długości 40cm układamy w kształcie litry L. Następnie kawałki drewna łączymy ze sobą za pomocą śrub i wkrętarki.
  • Kolejno, płytę z drewna tniemy na mniejsze kawałki, które posłużą nam jako podstawa do donicy. Przykładamy je do ramy, sprawdzamy wszystkie kąty i przytwierdzamy je za pomocą śrub 5 cm.
  • Przekręcamy ramę do góry nogami, aby płyty dotykały podłoża. Kładziemy kolejną partię deseczek i przytwierdzamy je za pomocą śrub 7,5 cm.
  • W taki sam sposób dobudowujemy 4 warstwy, jednakże zamiast 60 cm kawałka dajemy na końcu 100 cm deskę, którą układamy w poprzek, by służyła jako podpora części podniesionej.
  • Przytwierdzamy do góry jeden koniec części będącej podporą za pomocą śruby 7,5 cm, zaś do drugiego końca przykręcamy śrubę od zewnętrz.
  • Kładziemy kawałek drewna o długości 45 cm w poprzek drugiej szczeliny,  podpierając go na sąsiadującym wsporniku. W ten sposób otrzymamy prostokąt. Kolejno, przykręcamy wspornik.
  • Układamy dwa kawałki drewna o długości 40 cm, jednakże pamiętamy o tym, żeby były one pod kątem prostym w stosunku do wspornika. W dalszym etapie dopasowujemy jego długość, w razie potrzeby przycinamy końce. Następnie układamy krótkie kawałki z drewna na przemian z zakończeniami aż do momentu, w którym ostatnia część donicy będzie miała 4 warstwy. Całość malujemy lakierem do drewna.

Na końcu możemy do naszej donicy wsypać ziemię i posadzić w niej śliczne kwiaty, które mogą później zdobić ogród bądź posłużyć jako dekoracja nagrobka.

Udostępnij na:
0
0