​Jak dobrać odpowiednie firany i zasłony?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Firanki i zasłony w mieszkaniu to dekoracje o specjalnym znaczeniu. Mają Długie ozdobne firanybowiem nie tylko pełnić funkcje estetyczne, tworzyć przytulny nastrój i klimat we wnętrzu, ale także wywiązywać się ze swoich zadań praktycznych. Wszelkie dekoracje okienne wieszamy z myślą o ochronie i to w kilku wymiarach.

Po pierwsze przed światłem i promieniami słonecznymi. W lecie, szczególnie jeśli okna wychodzą na zachodnią stronę, popołudnia w mieszkaniu mogą być nieznośne ze względu na silnie świecące słońce. Zasłony okienne pozwalają ograniczyć jego dostęp i chronią mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem. Możemy sami regulować dopływ promieni słonecznych, a także zdecydować się na rolety zaciemniające bądź przepuszczające światło.

Dobór firanek i zasłon zależy również od pomieszczenia, w którym mają zawisnąć. Najwięcej problemów może sprawiać wybór firan balkonowych. Musimy bowiem udekorować dużą płaszczyznę, a z drugiej strony zapewnić jej maksymalną funkcjonalność. W sklepach znajdziemy gotowe zestawy zasłon na balkon, które zazwyczaj jednak pasują przede wszystkim do podwójnego okna balkonowego.

Przy opcji jednodrzwiowej są niepraktyczne i nieestetycznie wyglądają. Kiedyś popularne były żaluzje pionowe, dziś odchodzi się od nich, ponieważ nadają wnętrzu nieprzyjemny, zbyt biurowy charakter. Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie zamocowanie rolet okiennych nie utrudniających otwierania drzwi balkonowych lub powieszenie firanek sznurkowych, tzw. spaghetti.

Inaczej wygląda dobieranie firanek kuchennych. Prawdziwa pani domu nie wyobraża sobie aranżacji kuchni bez firanek w oknach. Wprowadzają one przytulny, rodzinny klimat, sprawiając, że kuchnia staje się ulubionym miejscem spotkań domowników. Firanki kuchenne muszą być krótkie – maksymalnie do linii parapetu. Często zakończone są półkolem, o dwóch dłuższych bokach. Poza tym ważna jest tkanina, z jakiej są wykonane. Ponieważ kuchnia to królestwo zapachów, firanki muszą być uszyte z lekkiego materiału, aby nie pochłaniały wszystkich kuchennych aromatów.

Wyzwaniem jest też dekorowanie pokoju dziecięcego. Tu firanki i zasłony powinny przede wszystkim wprowadzać bajkowy, kolorowy świat, który pobudza wyobraźnię dziecka i sprawia, że czuje się bezpiecznie. W sklepach znajdziemy mnóstwo firanek i zasłon dziecięcych z motywami bajkowymi .

Szycie firan na pewno nie jest sprawą prostą. Wykańczanie dołu, obszywanie brzegów wymaga doświadczenia i czasu, warto jednak kiedyś pokusić się o własnoręczne zrobienie choćby małej zasłonki.

Udostępnij na:
0
0