Przydomowe oczyszczalnie ścieków

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dlaczego przydomowe oczyszczalnie ścieków są obecnie tak Domowe szambopopularne? Przede wszystkim pozwalają one w skuteczny sposób zastąpić często nieszczelne szamba, a przy tym są niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Ich kolejnym atutem jest łatwy montaż, niskie koszty utrzymania oraz nieskomplikowana eksploatacja. Urządzenia tego typu stosowane są głównie na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej.

JAK DZIAŁA DOMOWA OCZYSZCZALNIA?

Funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na działaniu bakterii, które biologicznie rozkładają wszelkie zanieczyszczenia. Woda po takim oczyszczeniu posiada drugą klasę czystości i odpowiada nie tylko normom polskim, ale również i unijnym. Zainstalowanie oczyszczalni nie jest wbrew pozorom zadaniem arcytrudnym.

BUDOWANIE OCZYSZCZALNI KROK PO KROKU

Do podstawowych elementów domowych oczyszczalni ścieków należą : punkty początkowe (zlewy, toalety), rury kanalizacyjne, zbiorniki gnilne, studzienki rozdzielcze, sieć drenażu rozsączającego oraz studzienka zbiorcza z kominkiem napowietrzającym. W zbiorniku gnilnym następuje sedymentacja i fermentacja beztlenowa, natomiast w drenażu zachodzi faza oczyszczania przy udziale bakterii tlenowych. Jest to jednocześnie miejsce przesiąkania czystej wody do gruntu.

Zbiornik gnilny wykonany jest z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Jest on odporny na chemiczne działanie wielu substancji i całkowicie szczelny. Podstawowe procesy oczyszczania ścieków zachodzą natomiast w zbiorniku głównym. Cząstki stałe opadają na dno dzięki sile grawitacji, a powyżej utrzymuje się woda wraz z mniejszymi cząstkami. Bakterie beztlenowe wspierane przez odpowiednie enzymy, rozkładają cząstki zawarte w ściekach na substancje proste. Końcowym produktem jest osad, który gromadzi się na dnie zbiornika sanitarnego. Musi być on wywożony okresowo, jednak o wiele rzadziej niż w przypadku tradycyjnego szamba.

Udostępnij na:
0
0



Dodaj komentarz