Duże przestronne kucnie są łatwe w aranżacji; pozwalają na dowolne zestawianie kolorów, zróżnicowanych fasonów mebli i dodatków. Zdecydowanie więcej kreatywności wymaga adaptacja niewielkiego pomieszczenia.
ARANŻACJA MAŁEJ KUCHNI
Wystrój małej kuchni może być kłopotliwy, ponieważ ograniczenie metrażowe pomieszczenia utrudnia funkcjonalną i zarazem atrakcyjną wizualnie aranżację. Konieczne jest precyzyjne zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia – nie tylko mebli, ale także sprzętu AGD, czy ozdobnych dodatków.
Projekt małej kuchni powinien zakładać dominację jasnych barw optycznie powiększających przestrzeń. Jednak aby przełamać monotonię nieskazitelnej bieli warto zestawić ją z designerskimi akcentami kolorystycznymi. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z modnym kobaltowym, oliwkowym, turkusem, seledynem, czy granatem. Kremowe ściany można urozmaicić pomarańczowymi lub intensywnie czerwonymi detalami, zaś delikatne pastelowe tło efektownie komponuje się z brunatnym brązem.
Mała kuchnia z oknem zapewnia porcję naturalnego światła rozświetlającego wnętrze, jednak konieczne jest również zainstalowanie dodatkowego sztucznego oświetlenia nie tylko na suficie, ale także nad blatem, zlewem i kuchenką. Ciekawym pomysłem na wizualne powiększenie pomieszczenia są dodatki z połyskujących, odbijających światło materiałów np. szklane fronty, lustro lub aluminiowe wykończenia mebli. Ograniczenie metrażowe sprawia, że bezwzględnie należy unikać dużych, masywnych mebli zamykających przestrzeń i utrudniających korzystanie z kuchni. Polecane są wąskie meble gwarantujące przestronność wnętrza, przy czym część szafek warto powiesić na ścianie. Natomiast rozwiązanie aranżacyjne w formie wyspy na środku pomieszczenia warto zastąpić kuchnią z barkiem i hokerami.
W JAKIM STYLU?
Niewielkie pomieszczenie umożliwia efektowny i funkcjonalny projekt kuchni w stylu rustykalnym, prowansalskim lub angielskim, o eleganckiej i zarazem przytulnej prezencji. Mała przestrzeń pozwala także na aranżację kuchni w stylu skandynawskim z jasnymi ścianami, drewnianymi meblami o gładkiej fakturze i prostotą wykończeń, oraz kuchni w stylu greckim łączącej wytworną biel z różnymi odcieniami niebieskiego.
Podłoga małej kuchni może być wykonana z jasnych płytek ceramicznych lub wodoszczelnych i odpornych na ścieranie paneli (np. kremowych, szarych). Okno warto zakryć pastelową roletą albo koronkowymi firankami i półprzezroczystymi ażurowymi zasłonami, a malując ściany powinno się unikać dużych wzorów optycznie zmniejszających przestrzeń.
Projekt małej kuchni musi także uwzględniać dodatki dekoracyjne. Doskonale sprawdzą się żywe kwiaty (doniczkowe i w wazonie), ozdoby z gipsu (kamienia), lustra w połyskujących oprawach, zdjęcia w aluminiowych ramkach, czy szklane figurki.