Jak ładnie położyć płytki na podłodze?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ukladanie-plytek-podlogowychDzisiaj ciężko sobie wyobrazić łazienkę czy kuchnię bez płytek. Często pokrywają one zarówno podłogę, jak i ściany. Jednak kafelków można użyć również w salonie, przedpokoju, na balkonie czy tarasie. Należy tylko odpowiednio je dobrać, zarówno jeśli chodzi o względy estetyczne, jak i parametry techniczne.

Płytki na podłogę występują w przeróżnych kolorach, wzorach i rodzajach. Jeśli o tym mowa, mamy ceramikę, gres, glazurę, terakotę, płytki szkliwione i polerowane. Wybór jest więc naprawdę duży. Kiedy już trzeba go dokonać, należy brać pod uwagę zarówno wygląd, jak i cenę oraz właściwości kafelków. Co z tego jeśli wybierzemy piękne płytki terakotowe na taras, jeśli przy pierwszych przymrozkach zaczną one pękać. Nie pozostanie wówczas nic innego niż ich wymiana na gres. Lepiej więc postawić na niego od razu. Co innego podłoga w kuchni, tam terakota jak najbardziej się sprawdzi. Trzeba tylko dowiedzieć się czy posiada odpowiednie zabezpieczenie antypoślizgowe.

W poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań można pomyśleć o drewnopodobnych płytkach na podłogę do salonu. Wyglądają naprawdę ładnie, a koszt ich zakupu i ułożenia jest zdecydowanie niższy niż położenie desek czy parkietu. Aby kafelki wiernie imitowały drewno, tworzy się je z wykorzystaniem takich technik malarskich jak słojowanie, mazerowanie oraz fladrowanie. Poza tym robione są w nich specjalne zagłębienia w miejscach, gdzie narysowane są słoje. Płytki mają też odpowiednie kształty. Wszystko to pozwala na stworzenie ciepłej atmosfery w danym pomieszczeniu i to naprawdę niewielkim kosztem. Jeśli jeszcze ktoś czuje się na siłach ułożyć płytki samodzielnie, bez korzystanie z pomocy fachowca, naprawdę sporo oszczędzi.

Podobnie jest w przypadku innego rodzaju ozdabiania podłogi, mianowicie tworzenia mozaiki. Jedna możliwość to zakupienie specjalnych kolorowych kafelków o oryginalnych kształtach oraz wynajęcie specjalisty od układania kafelków w artystyczny sposób. Natomiast mozaikę można też stworzyć z kawałków porozbijanych płytek. Wystarczy je oszlifować i ułożyć jakiś wzór. Jego rozmiary muszą się zgadzać z wyznaczonym wcześniej fragmentem podłogi, który gruntuje się i wykłada na niego klej do płytek. Na tak przygotowane podłoże należy delikatnie przenosić mozaikę, zaczynając od zrobienia „ramy”. Kiedy wszystkie elementy będą już na swoim miejscu wykonuje się fugowanie i to wszystko.

Jak widać można w prosty i tani sposób ozdobić podłogę w swoim domu czy mieszkaniu. Czy potrzebne są do tego jakieś specjalne zdolności? Najlepiej przekonać się samemu.

Udostępnij na:
0
0



Dodaj komentarz