Dom drewniany czy murowany?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

murowany dom dwupoziomowyZanim podejmiemy się budowy swojego gniazdka, musimy się dobrze zastanowić nad tym, z jakiego materiału ma być on wykonany. W tym celu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Co lepsze, dom drewniany czy murowany? Oczywiście, przy stawianiu tego typu obiektów stosowane są różne technologie, inna jest cena budowy, a także odróżniają się czasem inwestycji.

DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA DOM DREWNIANY?

Po pierwsze, są o wiele tańsze niż obiekty murowane. Poza tym, możemy zamieszkać w nich bardzo szybko, gdyż przy wykorzystaniu np. konstrukcji szkieletowych jest to możliwe nawet w ciągu 3 miesięcy. Nie musimy się także przejmować tym, że szybka przeprowadzka do nowego domu zaszkodzi naszemu zdrowiu, gdyż nie grozi nam wilgoć charakterystyczna dla betonowych obiektów.

Trzeba wspomnieć też o tym, że drewno oprócz funkcji materiału budowlanego pełni też rolę dekoracyjną. Niezwykle wyglądają drewniane wykończenia domy, okiennice, tarasy, czy dachy zdobione gontami.

Kolejną zaletę tego typu budownictwa jest to, że domki z drewna są niezwykle tanie w eksploatacji, oszczędzamy wiele pieniędzy na ogrzewaniu, a dzięki panującemu w nim mikroklimatowi w upalne dni jest w nich chłodno, a podczas zimy bardzo ciepło.

Należy podkreślić także to, że powstają z naturalnych materiałów, które nie podlegają technologicznej obróbce, a więc można je uznać za proekologiczne.
Z pewnością, można je stawiać także zimą, gdyż poza fundamentami, nie wymagają prac mokrych. Poza tym, są także trwałe i mogą z powodzeniom służyć wielu następnym pokoleniom.

ZALETY DOMU MUROWANEGO

Przede wszystkim ten rodzaj domu jest bardzo rozpowszechniony w naszym kraju i uznawany za najlepszy, w związku tym na rynku budowniczym nie będziemy mieli żadnych problemów ze znalezieniem najwyższej klasy fachowców, którzy stworzą domek naszych marzeń.
O wiele trudniej jest w przypadku domków drewnianych, gdyż rzadko pełnią funkcję całorocznych domów mieszkalnych, dlatego w związku z mniejszym zainteresowaniem musimy poświecić więcej czasu na znalezienie dobrych specjalistów.

Trzeba wspomnieć także, że możemy wybrać rodzaj, kształt, kolor budulca, który z pewnością jest bardziej odporny na upływ czasu. Oczywiście, nie jesteśmy także skazani na jeden typ ocieplenia budynku, gdyż w tym zakresie panuje dowolność, która spowodowana jest brakiem ograniczeń technologicznych.

Kolejną zaletą obiektów murowanych jest lepsza akustyka. Poza tym, nie grozi nam skrzypienie drewna, które może być uciążliwa zwłaszcza nocą, gdyż może przeszkadzać podczas snu.

Możemy także w każdym czasie zmieniać elewację domu, gdy np. znudzi nam się dotychczasowy kolor i zapragniemy odmiany.

Jak widać, zarówno domy drewniane jak i murowane posiadają zalety i wady, a więc to Ty musisz po przeanalizowaniu wszystkim „za” i „przeciw” zdecydować, który wariant jest dla Ciebie najlepszy.

Udostępnij na:
0
0