Urządzanie pokoju dziecięcego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

pokój dziecięcyUrządzanie i ozdabianie pokoju dziecięcego, zanim jeszcze maleństwo przyjdzie na świat, to prawdziwa radość dla przyszłych rodziców. Pierwszym krokiem jest zawsze wybór koloru ścian lub tapety. Powinna być kolorowa i wesoła, ale trzeba pamiętać, że dziecko ma w swoim pokoju także sporo odpoczywać. Zbyt krzykliwe kolory czy dużo różnorodnych wzorów może okazać się zbyt męczące dla oczu małego dziecka. Najlepiej wybierać jasne i łagodne kolory.

Zamiast mnóstwa drobnych ozdób na tapecie można pomalować ściany na jednolity kolor, ale ozdobić je specjalnymi naklejkami – kilkoma większymi. Z pewnością odpowiednie będą postacie z kreskówek, zwierzęta, kwiatki. Rodzaj naklejek można też uzależnić od płci dziecka. Oczywiście nie można mieć całkowitej pewności, że chłopczyk w przyszłości będzie interesował się samochodami, ale istnieje takie duże prawdopodobieństwo. Stąd wielu ojców chętnie nakleja koło łóżeczka synka kolorowe samochody.

Elementami ozdobnymi pokoju dziecinnego mogą też być dywan, zasłony, lampy, abażury. Wystarczy wybrać takie elementy wystroju, które będą pasowały do mebelków, ścian oraz dziecinnego charakteru pokoju. Obecnie naprawdę ich nie brakuje. Można także bez problemu znaleźć różne inne drobiazgi do pokoiku dla dziecka – miarki wzrostu, zegarki, termometry, ramki, tabliczki na drzwi, obrazki i tak dalej…

Urządzając pokoik dla dziecka można oczywiście zakładać, że będzie służył dziecku w danej postaci przez jakiś czas. Jednak wcześniej czy później każdy rodzic orientuje się w końcu, że jego maleństwo jest już nastolatkiem i ma zupełnie inny gust oraz potrzeby. Czas wtedy pomyśleć o zakupie zestawu nowoczesnych mebli młodzieżowych, ale jeszcze wcześniej o małym remoncie. Na pewno ze ścian znikną wszystkie misie i motylki. Dorastające dzieci chcą być traktowane poważnie, dlatego zwykle wybierają jednolite i spokojne kolory ścian. Tym razem zostaną one ozdobione plakatami ulubionych gwiazd rocka czy idoli sportowych. Być może znajdzie się też miejsce na kilka zdjęć, ale raczej z przyjaciółmi niż z rodziną.

Na pewno warto pomóc córce czy synowi w urządzaniu własnego pokoju. Może to być bardzo dobry sposób na wspólne, wesołe spędzenie czasu. Warto wybrać drewniane meble dla młodzieży. Trzeba znaleźć nowy dywan, zasłony, lampy. Dziewczęta lubią też kolorowe narzuty i poduszki na łóżku.

Reszta ozdób stanie prawdopodobnie na półkach lub na stoliku koło łóżka. Chłopcy nie lubią raczej gromadzić wielu bibelotów. Niektórzy z nich kolekcjonują modele samolotów. Więcej drobiazgów zbierają zawsze dziewczyny. Są to pamiątki z wakacji, prezenty od sympatii czy małe figurki.

Udostępnij na:
0
0