Co należy wiedzieć o świadectwach energetycznych?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

dom niskoenergetycznyZgodnie z wytycznymi podyktowanymi przez Unię Europejską, od 1 stycznia 2009 roku, wszedł obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków. I choć brak takiego paszportu energetycznego jeszcze nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych i finansowych, to już planowane są zmiany w Prawie budowlanym, które nałożą kary za brak takiego certyfikatu na właścicieli mieszkań podlegających wynajmowi, a także uniemożliwi dokonanie sprzedaży budynku. Nie każdy budynek musi posiadać taki paszport energetyczny. Nie każdy także może wystawić taki dokument.
Osoby, które mogą wystawiać takie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, a także przeprowadzać audyt energetyczny, muszą posiadać odpowiednie wykształcenie. Można je zdobyć udając się na szkolenia, które uprawniają do wystawiania paszportów energetycznych, a także do przeprowadzania audytów energetycznych.

Koszt wystawienia takiego świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi od tysiąca złotych w górę i zależy od wielkości budynku, może odbić się na cenie wynajmu lub zakupu domu lub mieszkania. Obowiązek wystawiania certyfikatów energetycznych, a co się z tym wiąże wykonywania audytów energetycznych wynika przede wszystkim z chęci obniżenia zużycia energii i co się z tym wiąże, z ochroną naszego środowiska.

Zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w naszym domu, możemy poprzez termomodernizację budynków, czyli tworzenie domów energooszczędnych. Dostępne są także specjalne kredyty na ocieplenie budynku, które można właśnie przeznaczyć na modernizację domu, a które nie są spłacane przez kredytobiorcę w całości. Jednak sami, każdego dnia możemy oszczędzać energię we własnym domu, mądrze korzystając ze sprzętów RTV i AGD.

Udostępnij na:
0
0